Petr Brunner

Narodil jsem se v roce 1973 a bojovým uměním se věnuji od svých osmi let. Dříve, než jsem začal cvičit Wing Chun, jsem trénoval Judo, které jsem na závěr provozoval čtyři roky jako vrcholový sportovec, dále jsem trénoval alternativní sebeobranu a Leung Ting systém, známý jako Wing Tsun. Poté, společně se svým Si-Fu Ivanem Rzounkem jsem přešel k Si-Fu Wilhelmu Blechovi, jedinému evropskému žáku Velmistra Lok Yiu. V roce 1995 jsem otevřel vlastní školu Wing Chun Kung Fu v Praze a v roce 1997 jsem odletěl na první tréninkový pobyt do Hong Kongu k mistru Lok Yiu. Od roku 1999 jsem byl přímým žákem Si-Fu Wilhelma Blecha a dodnes pokračuji v odkazu šíření Wing Chun.

(Si-Fu Wilhelm Blech zemřel v roce 2012. Jsem vděčný a hrdý, že jsem mohl jít část cesty s tebou. Dal jsi mi nejlepší Wing Chun a ještě mnohem více. Nikdy na tebe nezapomenu. Si-Fu odpočívej v pokoji.)

 

Veronika Dostálová

Veronika cvičí v naší škole od roku 2013.
V rámci pražské školy má na starost tréninky dětí po všech stránkách.
Díky stálé aktivitě zná přesné cíle a potřeby, které umí ve cvičení skvěle propojit.
Často pomáhá i u dorostu a dospělých.

 

Jiří Horský

Jirka cvičí v naší škole od roku 2010.
Vynikající a velmi poctivý v přístupu k tréninku.
Od roku 2017 vede svoji vlastní školu v Kopřivnici.
Doporučuji všem zájemcům z okolí o poctivé Wing Chun kung fu.

 

Jan Stuchlík

Honza cvičí v naší škole od roku 2001.
Má velice osobitý a tvrdý přístup k tréninku.
Při pomoci ostatním nejčastěji využívá mé oblíbené metody „zážitkové výuky“.

 

Jan Šíma

Honza cvičí v naší škole od roku 2010.
V případě potřeby trpělivě pomáhá ostatním s praktickým nácvikem i teoretickým pochopením.
Na trénink se nikdy nejde flákat.


Linie mistrů:

 

Wilhelm Blech (Wei Lam) *1952 †2012

Bojovému umění se věnoval od svých šestnácti let. Ještě než přišel na Wing Chun, učil se zápas, box a Tang Soo Doo.
Si-Fu Blech se učil Wing Chun u různých mistrů více než dvacet let, než našel v roce 1992 cestu k Mistru Lok Yiu.

 

Lok Yiu *1922 †2006

Lok Yiu (Luo Yao) se narodil v roce 1922 v Hong Kongu. Začal trénovat Wing Chun Kuen v roce 1950, krátce poté, co Lee Man a Leung Sheung představil Yip Mana, aby vyučoval v Restaurant Workers Association. Lok Yiu se proslavil kvalitou své Cham Kiu a cvičením s Luk Dim Boon Gwun. Mezi jeho studenty jsou jeho dva synové, Lok Keng Sang, Lok Keng Kwong, stejně jako Winston Wan, Wilhelm Blech a další.

 

Yip Man (Ip Man, Man Suk, Man Gung) *1893 †1972

Yip Man (Ye Wen), někdy psán jako Ip Man, se narodil jako Yip Gei – Man (Ye Jiwen) v zámožné rodině obchodníka ve Foshanu v roce 1893. Začal studovat Wing Chun Keun někdy mezi rokem 1906 a 1911 u Chan Wah Shuna, o kterém se říká, že v té době vyučoval v starodávném klášteře rodiny Yip. Starý penezoměnec se blížil konci své kariéry a většina instrukcí pro Yip Mana padla na seniory (především na Ng Jung So), zvláště poté, co Chan utrpěl mrtvici v roce 1908 a odešel. Většina zpráv naznačuje, že po Chanově smrti v roce 1911 šel Yip do Hong kongu do akademie St. stephan´s, kde potkal a studoval u svého „kung fu strýce“ Leung Bika a dosáhl tak velmi pokročilé úrovně svých bojových schopností. Někteří z Yip Manových studentů však tvrdí, že tento příběh byl jednoduše vytvořen Yip Manovým přítelem Lee Manem pro propagační účely, a že své schopnosti namísto toho vypiloval ve Foshanu tvrdou prací a osobním vhledem. také existují zprávy o tom, že Yip Man vyměnil své zkušenosti s přáteli, jako byli Chu Chong Man, Cho On a nebo Yuen Kay San. I když si Yip Man získal vynikající reputaci díky svým bojovým schopnostem Wing Chun Kuenu, dlouhá léta nevyučoval. V roce 1942 však vypotřeboval spoustu svých zdrojů vlivem japonské okupace a naoplátku začal vyučovat některé studenty v Yongan, například Chow Ywong Yiu, Kwok Fu a Lun Gai. V listopadu 1949 Yip Man utekl před rozmachem komunismu do Makaa. Brzy se odvážil do Hong Kongu, kde v roce 1950 začal vyučovat Wing Chun členy Restaurant Workers Association. Pro mnoho jeho studentů jeho přátelská povaha a chování vedlo k tomu, že mu začali říkat Man Suk (strýček Man) v počátečních letech  a Man Gung (dědeček Man) později. Během jeho kariéry v Hong Kongu vyučoval mnoho vynikajících studentů (s veškerou omluvou – příliš mnoho na to, abychom je zde vypisovali), kteří pokračovali v učení generací vynikajících studentů v jejich vlastním stylu a rozšířili jeho styl Wing Chun Keun po celém světě. Mezi Yip Manovými nejznámějšími studenty byli Leung Sheung, Lok Yiu, Tsui Seung Tin, Wong Shun Leung, Cheung Chuk Hing (William Cheung), Lee Siu Long (Bruce Lee), Ho Kam Ming, Moy Yat a mnoho dalších studentů.

 

Chan Wah Shun (Jiao Chin Wah, Ngau Ching Wah, Wah Gung) *1849 †1913

Chan Wah Shun (Chen Hau Shun) původně pracoval jako penězoměnec a byl tím pádem znám pod přezdívkou Jaio Chin Wah (Zhao Qian Hua). Jeho stánek byl postaven na trhu blízko lékárny Leung Jana a čas od času letmo zahlédl slavného doktora učit Wing Chun Kuen. Nakonec se Chan Wah Sunovi podařilo zajistit si učení pod Leung Janem a stal se jedním z jeho nejhodnotnějších žáků, když vyhrával mnoho vyzývacích zápasů a získal si přezdívku Ngau Ching Wah (Niujing Hua, býk Wah). Chan Wah Sun později zanechal obchodu se směnou peněz a začal pracovat jako osteopat. Říká se, že se začal učit Wing Chun Kung Fu v pozdějších letech 19. století, někdy také v roce 1887 (braková novela Martial World Ortodox Systems: Wing Chun naznačuje, že když Leung Jan zemřel, Chan Wah Shun nesl dál instrukce pro mladší studenty jako Ng Siu Lo a Ng Jung So) a po roce 1910, podle Yip Manových tradic, vyučoval ve starodávném klášteře Yip Manovy rodiny ve Foshanském Song Yuan (Morušové zahrady). Během jeho výuky, která podle Yip Mana trvala 36 let, podle zpráv učil 16 žáků. První z nich byli bratři Ng Siu Lo a Ng Jung So, stejně jako Lui Yi-Chai, Ngau Hong a jeho vlastní syn, Chan Yiu Min (a Yiu Minova manželka Lai Miu Hin, ačkoliv není známo, zda byla oficiálně počítána mezi jeho žáky). Ostatní studenti byli Ho Han Lui (v odlišných zprávách to byl žák Leung Jana), Lee Jit Man, Ngau Jaw Ting, Lai Hoa Po (v odlišných zprávách to byl žák Fung Siu Chinga), Chan Hung Dai, Chan Sik Hoa a někdy i Yiu Choi (častěji uváděn jako žák Ng Jung so).  Krátce před jeho odchodem, Chan Wah Shun přijal své poslední žáky, Lai Hip Chi a Yip Mana. V roce 1911, Chan Wah Shun, známý v té době jako Wah Gung (Hua Gong, dědeček Wah), odešel od učení (podle Pan Namova systému utrpěl mrtvici a stal se částečně paralyzovaný) a vrátil se do své rodné vesnice v okrsku Shunde, kde o dva roky později zemřel.

Pozn.: sestaveno z ústních poznámek Yip Manova a Ng Jung So Wing Chun Kuen systému a Chan Yiu Min (včetně Pan Nam) Weng Chun Keun systému, foshanské asociace Jing Wu a „New Martial Hero and Leung´s Publications“.

Chan Wah Shun

 

Leung Jan (Leung Dak Wing, Jan Sing Sang, Wing Chun Wong) *1826 †1901

Leung Jan (Liang Zan) podle Gulao Wing Chun systému původním jménem Leung Dak Wing se narodil v roce 1826 jako druhý syn bylinkáře z Foshanu a převzal rodinnou lékárnu (znám také různě jako Wing Sang Tong, Jan Sang Tong a Hong Sang Tong podle různých zpráv v průběhu let) na ulici Kuaizi poté, co jeho otec zemřel. Kvůli jeho zaměstnání (podle některých zpráv také podle jména jeho obchodu) mu místní začali říkat Jan Sing Sang nebo jednodušeji psáno Jan Sang. Leung Jan se začal Wing Chun učit během let 1850 od umělce z opery Červená džunka, Leung Yee Tai a později pokračoval pod Wong Wah Bo (nebo podle zpráv z Pan Nam systému začal s Wongem a pokračoval u Leunga když se Wong vrátil zpět k opeře). V jedné zprávě z Yip Manovy rodiny také vyměnil znalost techniky s dlouhou tyčí s Fung Siu Chingem v místní udírně. Leung Jan získal obrovskou slávu v poslední čtvrtině 19. století pro jeho bojové schopnosti a zůstal slavným i ve 20. století, když brakové příběhy a později filmy začaly kolovat, pod jménem Wing Chun Wong (Yongchun Wah, Král Wing Chun) a stal se lidovým hrdinou mezi místní populací. Zprávy o rodině Leung Jana se velmi liší. V některých měl jednoho syna, který zemřel v mládí při nehodě. Ve většině verzí měl však dva syny, Leung Bika a Leung Chuna. V některých měl tři syny (navíc ještě Leung Suena) nebo dokonce až pět synů (navíc ještě Leung Jeea, Leung Yuena a Leung Koa). Zprávy o jejich studiu Wing Chun se také velmi liší podle různých zpráv od ničeho až po získání určitého stupně zdatnosti. Leung Janův nejznámější student byl Chan Wah Shun , který nesl jeho učení a reputaci ve Foshanu. Jeho další studenti byli především bohatí vlastníci místních obchodů včetně Leung Kay (Lao Man Kay, Rascal Kay), Leung Wah (Muk Yan Wah, Dřevěný muž Wah), Lo Kwai (Chu Yuk Kwai, Řezník Kwai, někdy psán jako Chan Kwai), Fung Wah a zaměstnanec lékárny Ngau Shu (San Dai Shu, Velká hora Shu) a jiní. Ve věku 73 let se Leung Jan vrátil zpět do své rodné vesnice v Gulao, okrsek Hezhan, kde učil Wing Chun několik místních studentů, jako Wong Sum Wah, Yik Ying, Leung Bak Cheung a Yim Sei před tím, než zemřel si vybral jméno Jan, protože znělo více profesionálně pro osteopata. V jiných pramenech, ručně psaný psaný znak pro „Wing“ v názvu jeho obchodu byl často špatně vyslovován jako „Jan“, takže nakonec začal toto jméno sám používat.

Leung Jan

Leung Yee Tai

Leung Yee Tai (Liang Erdi) bylo divadelní jméno člena opery Červená džunka v polovině 19. století. V některých zprávách byl Leung „tyčař“ (používal tyč, aby pomáhal navigovat a tlačit loď v úzkých vodách) a nebo na půl úvazku mistr ve výztužích. Zatímco v jiných byl členem opery Červená džunka na plný úvazek a hrál roli Moo-Deng nebo hlavní „ženské“ bojové role (ženy nesměly v té době hrát v opeře, muži hráli ženské role). Jeho role v opeře vyžadovala rozsáhlé znalosti dynamické pěsti a sestav se zbraněmi ze Severní opery. Leung se navíc údajně učil Weng Chun systém od Jee Shim. Později, dle některých zpráv, studoval Wing Chun systém pod Leung Bok Cho (čímž se stal jeho druhým studentem podle Cho Wing Chun systém). V některých zprávách Leung Yee Tai také studoval pod Yim Wing Chun. Ve zprávách Yip Manova systému se říká, že se místo toho učil od Wong Wah Bo a vyměnil svou znalost „Šest a půl“ bodové hole za znalost Wing Chun. Když opustil operu, usadil se Leung Yee Tai ve Foshanu a učil svou dovednost Leung Jana (Buď sám nebo ve spojení s Wong Wah Bo).

 

Wong Wah Bo (Huang Huabao)

Wong Wah Bo (Huang Huabao) údajně pocházel z Gulao, byl rodákem z Heshan a nejstarším praktikujícím Wing Chun Kuen z opery Červená džunka v polovině 19. století. V opeře podle některých zpráv často hrál roli Mo Sang nebo vedoucího mužského válečníka. Tato část vyžadovala rozsáhlé znalosti bojových umění obecně, obvzláště dynamické pěsti a sestav se zbraněmi. Navíc Wong Wah Bo podle některých zpráv studoval Wing Chun kuen systém pod legendárním Leung Bok Cho (a někdy také pod Yim Wing Chun). podle některých zpráv měl Wong předchozí znalost Weng Chun Kuen z Jee Shim (a někdy se říká, že vyměnil jeho znalost za znalost wing Chun Kuen s Leung Bok Cho). V některých příbězích Wong Wah Bo vyučoval Weng Chun Kuen Dain Fa Ming Kam a Wing Chun systém Leung Yee Tai (výměnou za techniky dlouhé tyče z Weng Chun Kuen) a další herce z opery Červená džunka. Po roce 1860 se Wong Wah Bo načas uchýlil do Foshanu, kde učil Leunga Jana, stejně jako Fok Bo Chuena. V roce 1870 se vrátil do opery.

 

Leung Lan Kwai

Leung Lan Kwai (Liang Langui) byl podle některých příběhů zámožný učenec z Guangzhou a podle jiných osteopat z Foshanu nebo z oblasti Zhaoqing. I přesto, že se nevyskytuje v jiných větvích, Yip Manův systém trvá na tom, že se naučil Wing Chun od Leung Bok Cho (podle některých verzích v Guangxi, podle jiných v Guangdong) a poté naučil umění herce Wong Wah Bo z opery Červená džunka. V jiném příběhu byl Leung Lan Kwai sám hercem z opery Červená džunka a studentem Weng Chun systému u Wong Wah Bo. Svou znalost poté vyměnil s Leung Bok Cho za znalost Wing Chun Kuen systému.

 

Leung Bok – Cho (Leung Bok – Lao)

Yim Wing Chun (Yim Saam – Leung)

Ng Mui Si Tai (Lui sei – Leung)